Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kısa Özeti – Grigory Petrov

Kitaplar, hayatın her alanında gerek zaman geçirmek gerekse kişisel gelişim için oldukça büyük önem taşımaktadır. Özellikle dünya klasikleri, hemen hemen herkesin okuması gereken kitaplardır. Bu kitaplar arasında bulunan Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Rus yazar Grigory Petrov ‘un kaleme aldığı bir eserdir. Finlandiya’nın kendi kendini geliştirmesini konu alan kitap milyonlarca kişi tarafından okunmuştur. Aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün de okuduğu ve önem verdiği kitaplar arasında yerini almıştır. Kitap konu olarak azmi ve başarıyı ele almaktadır. Beyaz Zambaklar Ülkesinde kısa özeti aşağıda yer almaktadır. Zamanı olmayanlar için nelerden bahsettiği kısa özetinde yer almaktadır.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kısa Özeti

Kitap, Rus yazar Grigory Petrov ‘un aykırı fikirleri ve düşünceleri nedeni ile kilisedeki papazlık görevinden kovulması ile kaleme alınmıştır. Grigory Petrov papazlığı bıraktıktan sonra hayatına yazar olarak devam etmiştir. Bu sürede Bolşevik Devrimi’nde Rusya’dan kaçmak zorunda kalan Grigory Petrov, ara sıra gidip geldiği Finlandiya hakkında görüşlerini ve fikirlerini not almış, bu notları da Beyaz Zambaklar Ülkesinde adlı eser haline çevirmiştir.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı, Rus yazar Grigory Petrov tarafından 1923 yılında basılmıştır. Bu süreye kadar Grigory Petrov, ara sıra Finlandiya seyahatleri yapmakta idi. Kitap da bu Finlandiya seyahatlerinde aldığı notlardan oluşmaktadır. Eser, Finlandiya’nın nasıl bir bataklıktan kurtularak ülke haline gelmesini anlatmaktadır. Aynı zamanda Finlandiya’nın 1800’lerin son döneminde sömürü ve esaretten kurtularak halkın içinde bulunduğu durumu ve cehaletten kurtulmak için başta Johan Vilhelm Snellman olmak üzere ülkede yaşayan birkaç Fin aydının verdiği mücadeleyi anlatmaktadır. Beyaz Zambaklar Ülkesi kitabı, Finlandiya’nın ekonomi, kültür, sağlık, spor, eğitim ve bilim gibi alanlarda nasıl değiştiğini, eskisi ve yenisini somut örneklerle göstererek nasıl bir mücadele verildiğini anlatmaktadır.

Aynı zamanda kitap, Snellman isimli Finli bir aydının her meslek grubundan insanları nasıl harekete geçirdiğini de ele almaktadır. Bu meslek grupları içerisinde asker, mühendis, doktor, öğretmen gibi kişiler vardı. Akabinde bugünkü Fin ülkesinin nasıl bu günlere geldiğini; sanayisi, kültürü ve eğitimi ile nasıl tekrar kurulduğunu kaleme almaktadır.

Kitap Hakkında Notlar

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı ilk olarak 1923 yılında Saraybosna’da basılmıştır. Hemen ardından birçok dile çevrilmiş ve başta Yugoslavya Krallığı olmak üzere Bulgaristan’da ve Türkiye’de Grigory Petrov isimli Rus yazarın en çok beğenilen eseri haline gelmiştir.

“Bu kitap tüm yoksulluğa, imkânsızlıklara ve elverişsiz doğa koşullarına rağmen, bir avuç aydının önderliğinde; askerlerden din adamlarına, profesörlerden öğretmenlere, doktorlardan işadamlarına kadar, her meslekten insanın omuz omuza bir dayanışma sergileyerek, Finlandiya’yı, ülkelerini geri kalmışlıktan kurtarmak için nasıl büyük bir mücadele verdiklerini, tüm insanlığa örnek olacak biçimde gözler önüne sermektedir.“ (Kitabın Tanıtım Yazısı)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir