Beyaz Gemi Özeti Kısa – Cengiz Aytmatov

Beyaz Gemi özeti konusunu arayan fakat düzgün bir özet bulamayan birçok insan bulunuyor. Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un kaleme aldığı Beyaz Gemi kitabı, öykü gibi yazılmış olan bir romandır. Bu kitap hakkında fikir sahibi olmak isteyenler için Beyaz Gemi Özeti adlı yazımız hazırlanmıştır.

Beyaz Gemi Kitabının Kısa – Uzun Özeti

Beyaz Gemi Özeti

Beyaz Gemi özet yazısı içerisinde yer alan ve kitabın başkahramanlarından biri olan Mümin Dede, hem geleneklerine bağlı hem de yaşlı olmasına karşın çalışmayı seven bir adamdır. Mümin Dede’nin bir torunu bulunmaktadır. Bu torun anne ve babası tarafından terk edildiği için tek yakını Mümin Dede’dir. Bu çocuk dedesinin anlattığı Maral Ana gibi hikayeler ile birlikte oldukça hayalperest olmuştur.

Mümin Dede’nin torununa anlattığı Maral Ana efsanesi Beyaz Gemi özeti şöyledir; Kırgızlar, hanları öldüğü için tören düzenlemiş ve bu tören sırasında düşmanları tarafından saldırıya uğramışlardır. Bütün Kırgızlar ölürken içlerinden bir kız ve bir erkek hayatta kalır.

Bu erkek ile kız, düşmanları takip ederken yakalanırlar. Bunların Kırgız olduğunu gören düşmanlar, öldürmek için uçuruma götürürler. Uçurumdan atacakken Maral Ana ortaya çıkar ve bu iki genci himayesi altına almak istediğini söyler.

Maral Ana bu gençleri büyütür ve çoğalmalarını sağlar. Daha sonrasında Marallar ile Kırgızlar bir arada yaşamaya başlar. Bu süreç oldukça iyi devam ederken Marallardan biri Kırgız 2 genç tarafından öldürülür ve boynuzu mezara asılır. Bunun üzerine bu olay gelenek haline gelmeye başlayınca Marallar sürekli olarak kayıp verir. Daha sonra bütün beyaz Marallar Isık Gölü’nün çevresinden uzaklaşır. O günden bu yan kimse Beyaz Maral görememiştir.

Mümin Dede’nin torunu hayatında her zaman Beyaz Maral görmek istemiştir. Buna ek olarak Isık Gölü’ne gelen Beyaz Gemi, çocuk için kendisini terk eden babasının çalıştığı yerdir. Oldukça hayalperest olan bu çocuk, kendinin balığa dönüşüp babası ile Beyaz Gemi’de buluşabileceğini düşünmektedir.

Beyaz Gemi Kitabının Devamı… #2

Mümin Dede, torunu olan çocuğa okula başlayacağı için bir çanta alır. Çocuk her şeyle konuştuğu gibi bu çantayla da konuşmaya başlar. Hatta bununla kalmaz çantaya bir de isim koyar. Çocuğun okula tek başına gitmesi mümkün olmadığı için onu dedesi götürüp getirecektir.

Mümin Dede’nin bir diğer çocuğunun kocası ise, Orozkul adında bir adamdır. Orman işçilerine amirlik yapan bu adam, Mümin Dede’yi de kendi altında çalıştırmaktadır. Orozkul sürekli içip karısını dövse bile, Mümin Dede torununu okutmak için ona hiçbir şey diyemez.

Orozkul ile Mümin Dede birlikte çalışırken tomruk taşıma konusunda anlaşamazlar. Burada tartışınca Orozkul, hem karısını evden hem de Mümin Dede’yi işten kovar. Bunun üzerine kızı da Mümin Dede’nin üzerine gelir.

Çocuk, Orozkul’dan bu yüzden nefret etmektedir fakat Maral Ana’ya bir çocuk getirmesi için dua eder. Çocuğun duaları kabul olur ve boynuzunda sepet olan Maral Ana çıkagelir. Buna ek olarak Isık Gölü’nün etrafı da beyaz Marallar ile dolar.

Bütün bunlar olurken mutlu bir şekilde uykuya dalan çocuk uykusunda silah sesi duyar fakat uyanamaz. Uyandığında Maral Ana’nın Orozkul ve adamları tarafından pişirildiğini gören çocuk, üzülünce balık olmak için kendini Isık Gölü’ne atar. Beyaz Gemi özetinin çerisinde yer alan bilgiler kitabın kapsamlı özeti olmaktadır.

Beyaz Gemi Kitabı Karakterleri

Mümin Dede: Torunu için her şeyi yapan, yardımsever, çelimsiz ve yaşlı bir adamdır.

Çocuk: Anne ve babasını özleyen hayalperest bir çocuktur.

Orozkul: Alkolik, karısını döven, gaddar bir adamdır.

Bekey: Orozkul’un karısı ve aynı zaman Mümin Dede’nin kızıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir