Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı

Bir banyo dekorasyonu yaparken önünüzdeki seçeneklerin kısıtlı olduğunu düşünebilirsiniz, özellikle küçük metrekareli alanları düzenlemek ve baştan oluşturmak için belli bir plana sadık kalmak önemlidir. Ancak genel olarak bakarsak bir banyoyu döşerken önemli olan, sunduğu koşullardır. Banyonun büyüklüğü, aydınlık mı yoksa karanlık mı olduğu, ne sıklıkla kullanılacağı, dikkate alınması gereken eğimlerin olup olmadığı  gibi bir çok farklı etken göz önünde bulundurulmalıdır. Yazımızda banyo dekorasyonu nasıl yapılmalı? Banyo yenileme aşamasında göz önünde bulundurulması gereken tüm detayları inceleyebilirsiniz.

Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Yeni bir banyo dekorasyonu yapmayı düşünüyorsanız kişisel tercihlerinizi mutlaka dekorasyona dahil etmeniz gerekir. Banyonuz için seçeceğiniz dekorasyon tarzı ne olursa olsun, kendi zevklerinizi ve tarzınızı bu alana uyarlayabilirsiniz. Bununla birlikte, banyonun öncelikle işlevsel olması ve evin geri kalan kısmına uyması gerektiği unutulmamalıdır.

Bu nedenle, banyo stiline önceden karar vermek çok önemlidir. Zarif tonlar kullanmak mı istiyorsunuz yoksa şatafatlı desenler mi? Modern, Minimalist veya oldukça sıra dışı olmasını mı ister misiniz? Sonunda hayalinizde canlandırdığınız mükemmel bir şekilde döşenmiş banyoyu elde etmek için gereksinimler önceden belirlemeniz gerekir. Ortaya çıkacak banyo kişiliği yansıtmalı ve davetkar olmalıdır. Peki banyo dekorasyonu nasıl yapılmalı?

Büyük Banyolar İçin Dekorasyon

Büyük bir banyoyu dekore etmek  zorunda olanlar elbette seçeneklerinde çok daha özgürler ve çok fazla yer kaplayan bir mobilya parçası için endişelenmek zorunda değiller. Çok fazla depolama alanına sahip büyük banyo dolapları hem zeminde hemde duvara monte edilebilir.

Böylece banyonun tüm kalabalığını ortadan kalkar, daha düzenli bir banyo dekorasyonu ortaya çıkar. Bu tarz büyük bir banyolar için bağımsız küvetler rahatlıkla kullanılabilir. Fakat daha modern ve kullanışlı bir seçenek arayanlar tercihlerini modern duşakabin sistemlerinden yana kullanılabilir.

Modern Tarzda Banyo Mobilyaları

Banyonuzu ve banyo mobilyalarınızı daha modern hale getirmek istiyorsanız, belirli trendleri takip etmelisiniz. Hem zarif hem de renkli olabilir, çünkü modern tarz tamamen mevcut trendle ilgilidir. Bu aynı zamanda trendin hızla değişebileceği anlamına gelir. Ancak, banyonuzu sürekli yeni banyo mobilyaları satın almadan güncel tutmak istiyorsanız, belli bir stile bağlı kalmalı ve stilin dekoratif ögelerle desteklendiğinden emin olmalısınız.

Aksesuarlar

Modern stili desteklemek için, çiçekler, havlular veya sabunluk gibi değiştirilebilir aksesuarlara odaklanabilirsiniz. Bu tarz parçalar banyonuzun görsel estetiğini arttıracak ve son derece uygun fiyatlara sahip olabileceğiniz gerekli parçalardır.

Minimalist Banyo

Bir banyoyu minimalist tutmak için net çizgiler ve basit renkler gereklidir. Felsefeniz, daha az kesinlikle daha fazla olmalıdır, bu yüzden temellere odaklanmalısınız. Düzeni korumak da önemlidir, bu nedenle çok fazla depolama alanı, her türlü eşyaları saklamak ve böylece etraftaki kalabalık yapan parçalardan kaçınmak için iyi bir yoldur.

Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı

Açık veya koyu renklerde büyük banyo dolapları veya çekmeceli sandıklar bunun için mükemmeldir bir çözümdür. Küçük depolama alanları yaratmak için dekoratif banyo sepetleri ve zarif kutuları kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Country Tarzı Banyolar

Country tarzının o sıcak ve davetkar etkisini seviyorsanız banyonuzda yerde veya duşta  süslü fayanslar yada dekoratif çiçek desenli fayanslar kullanabilirsiniz. Bu tarz bir banyo için ahşap tasarımları öne çıkararak stili tamamlayabilirsiniz. Örneğin, banyo dolabınızı masif ahşap seçebilir, küçük ahşap bir tabure yada eskitme ahşap çerçeveli  büyük bir ayna kullanarak banyonuza tam bir kır evi sıcaklığı verebilirsiniz.

Dikkat Çekici Banyolar

Banyonuzda alışılmadık bir tarz yaratmak için, renkleri, şekilleri ve desenleri özgürce kullanabilirsiniz..Stilin altını çizmek için , örneğin süslü bir lavabo kullanabilirsiniz. Canlı desenlere sahip bir duvar kağıdı yada desenli fayanslar, gösterişli banyo aynaları, zeminde etkileyici bir halı hiç şüphe yok ki bu alana kişilik kazandıracaktır.

Rustik Banyo Mobilyaları

Banyonuzu rustik bir şekilde döşemek istiyorsanız, ahşap kullanmanız gerekir. Ahşap, duvarlarda ve tavanlarda veya banyo mobilyalarında, ahşap rustik bir iç mekanın önemli bir parçasıdır. Hafif ahşap tonları, küçük banyolar için odaya daha fazla boyut kazandırmak için uygundur. Geniş odalarda daha koyu renkli ahşap da kullanabilirsiniz. Bağımsız küvetler genellikle rustik banyolarda bulunur.

Küçük Banyolar

Küçük banyolarda doğru banyo mobilyaları bulmak için  biraz daha fazla çaba harcamak zorundasınız. Bağımsız küvetler küçük banyolar için uygun değildir, daha doğru bir seçim olan duşakabin modelleri tercih etmeniz gerekir. Küçük bir banyoda yeterli depolama alanına sahip olmak için, kolayca entegre edilebilen modüler mobilyalar kullanmalısınız.

Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı

Örneğin, lavabonun altına büyük çekmeceli bir çok amaçlı dolap dahil etmeyi düşünebilirsiniz. Ayrıca, odada kullanılmayan ve açılı köşeler, dolaplar için kullanışlı alanlara dönüşebilir. Bu şekilde banyoda yerden tasarruf etmiş olursunuz.

 

Banyo İçin Renk Seçimi

Hangi rengi seçtiğiniz her şeyden önce banyo stiline bağlıdır. Modern bir banyo dekorasyonu için banyo mobilyalarında açık ve parlak renkler kullanabilirsiniz. Eğer göz yormayan, zarif bir görünüm istiyorsanız pastel renkleri kullanmayı düşünün. Diğer yandan banyonun büyüklüğü de renk seçiminde rol oynar.

11Özellikle küçük banyolarda beyaz, açık krem, açık bej, ve açık gri gibi tonlar idealdir. Bu tonlar hem banyoyu büyük gösterir, hemde şık bir görünüme sahiptir. Eğer çok açık tonların banyoda sıkıcı bir hava yaratacağını düşünüyorsanız yeşil, mor, mavi, turkuaz gibi dikkat çekici renk tonlarını banyo mobilyalarında öne çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir