Bal Maskesi (Sivilce ve Lekeler İçin 3 Tarif)

Doğada bulunan besinler ve ürünler, insan fizyolojisinde ve cildinde meydana gelen her türlü sağlık sorununa yönelik olarak son derece güçlü etkiler oluşturmaktadır. Bu neden ile de günümüzde özellikle cilt problemleri ve cilt hastalıkları ile mücadele ve korunma için kesinlikle kimyasal içeriğe sahip olan kozmetik ürünlerinin yerine doğal ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Doğada bulunan besin ve ürünlerin cilt üzerinde oluşturdukları başarılı etkiler hem cilt sorunlarından kurtulabilmeye yardımcı olur hem de ciddi bir koruma sağlamaktadır.  İşte bu tip ürünlerden birisi olarak bal öne çıkıyor. Son derece zengin vitamin ve mineraller içermekte olan bal, hem tüketilerek hem de harici olarak maske tarifleri ile uygulanarak, ciltteki pek çok sorundan kolayca kurtulabilmeye yardımcı olur. Temel olarak bal içeriğinde yer alan antioksidan etkenleri sayesinde ciltteki pek çok farklı zararlı bakteriden ve zararlı etkenden kurtulabilmek ve korunabilmek mümkün oluyor. Aynı zamanda da balın içerisindeki nemlendirici etkiler sayesinde gün boyunca cildin nemli kalması sağlanabilmektedir. Bu noktada bal ile cilt bakımı konusunda farklı tariflerden yararlanılabilmektedir.

Balın Cilde Faydaları

Balın cilde faydaları oldukça geniş bir yelpazededir. Günümüzde güzellik uzmanları tarafından da bal cilt bakımı konusunda son derece yoğun şekilde faydaları dolayısı ile kullanılmaktadır. Cilt bakımı ile balın ciltte sağladığı en önemli faydaların başında balın içerisindeki vitaminler ile ciltte besleyici etki oluşturarak, daha canlı ve daha sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlaması geliyor. Bunun dışında ciltte bakteri ve diğer zararlılara karşı etkin bir koruma sağlar. Balın ciltteki hücrelerin üretim hızının artışını sağlayarak, daha iyi bir cilt yenilemesine yardımcı olur. Ciltte nemlendirici nitelikleri ile nemli ve yumuşak bir cilde sahip olmayı sağlarken aynı zamanda da iltihap önleyici özelliği ile ciltteki sivilcelerin kurutulmasına ve ortaya çıkış oranlarının düşürülmesine yardımcı olur. Gün içerisinde özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının zararlı etkinlerine karşı ciddi bir koruma sağlar. Ciltteki kuruma problemlerinin önlenmesini sağlar. Aynı zamanda da pullanma, kaşıntı, kızarıklık gibi sorunları giderirken, yaşlanmayı da geciktirir ve kırışıklık oluşumunu önler.

Ballı Cilt Maskesi Tarifleri

Günümüzde kolay bir şekilde evde herkes tarafından hazırlanabilecek ballı cilt maskeleri ile ciltteki pek çok cilt rahatsızlığından kurtulabilmek mümkün oluyor. Böylelikle çok daha dinamik ve çok daha pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek mümkün oluyor.

Sivilceler İçin Bal Maskesi

Sivilce şikayetlerinden muzdarip olan kişilerin tercih edebilecekleri  bu bal maskesi tarifi son derece pratik bir şekilde hazırlanabilmektedir. Bunun için 3 çay kaşığı bal, yarım çağ kaşığı toz tarçın malzemeleri bir kap içerisinde bir araya getirilerek, krem formunu alana dek iyice karıştırılmalıdır. Daha sonra elde edilen bal maskesi cilde uygulanarak, 20 dakika kadar bekletilmelidir. Bekleme süresi sonunda ise bol su ile yıkanmalıdır. Bu şekilde çok kısa zaman dilimleri içerisinde sivilcelerden kurtulabilmek mümkün olur.

Hassas Ciltlere Bal Maskesi

Sivilce oluşumu çok sık görülen ve aynı zamanda da çok hassas olan ciltlerde hem yenileyici hem de onarıcı etkiler oluşturan hassas ciltlere özel bal maskesi tarifleri bulunmaktadır. Bu çerçevede de 2 çay kaşığı bal ile 1 tatlı kaşığı aloe vera jeli bir kap içerisinde krem formunu kazanana dek karıştırılmalıdır. Daha sonra iyice yıkanarak, kurutulmuş cilt üzerine uygulanarak, 20 dakika kadar beklenmelidir. Bu süre sonunda cilt iyice yıkanır. Böylelikle çok daha yumuşak ve tamamen pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek mümkün oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir