Bacak Çatlakları Neden Olur? Nasıl Geçer?

Günlük hayatta yenilen ve içilen her şey vücutta belirli tepkimelere yol açmaktadır. Özellikle günlük girilen diyetler, hızlı alınıp verilen kilolar vücudun belirli bölgelerinde çatlaklara neden olmaktadır. Hemen hemen herkesin başına gelen bacak çatlakları neden olur? Nasıl geçer? Bacak çatlakları herkes tarafından kilolardan dolayı olduğu bilinmektedir ancak bu hem doğru hem de yanlış bir bilgidir. Bacak çatlakları her ne kadar aniden alınıp verilen kilolardan dolayı olsa da genelde yenilen ve içilen gıdalardan, hormonlardan ve hamilelikten kaynaklanmaktadır. Siz farkında olmadan yediğiniz yiyecekler hormonları etkilemekte ve bacaklarda çatlaklar oluşturmaktadır. Peki, tam olarak bacak çatlakları neden olur ve nasıl geçer?

Bacak Çatlakları Neden Olur?

Günümüzde çoğu kişinin karşılaştığı bacak çatlakları, aslında tek bir nedene bağlı kalmadan birçok sebepten dolayı oluşabilmektedir. İlk olarak bakıldığında bacak çatlaklarının nedeni hızlıca alınan ve verilen kilolardan dolayıdır. Aniden alınan kilolar ciltte genişleme yapar ve verildiğinde geride iz bırakır. Akabinde gelen en büyük neden ise hamileliktir. Hamilelik esnasında büyüyen vücut, tıpkı kilo almış gibi genişlediği için belirli çatlaklara yol açar.

Bacak çatlaklarının oluşmasının bir diğer etkeni ise spordur. Sporcuların çoğunun başına gelen bacak çatlakları; kasların gelişmesi ile beraber hacim kazanan bölgelerin esnemesinden kaynaklanmaktadır. Tüm bunların dışında ise bacak çatlaklarının oluşumunda cildin kuru olması da nedenler arasındadır. Kuru ve nemlendirici kullanılmayan ciltte bacak çatlaklarının olmaması neredeyse imkânsızdır. Ayrıca çok fazla yağlı yiyeceklerin tüketilmesi yine çatlaklara neden olacaktır.

Bacak Çatlakları Nasıl Geçer?

Bacak çatlakları günümüzde hemen hemen her kişide bulunmaktadır. Farkında olmadan oluşan bu çatlaklara aslında oluşmadan önce önlem almak gereklidir. Bacak çatlakları nasıl geçer diye merak ediyorsanız, genel olarak hayatınızdaki düzene dikkat etmeniz gereklidir. Kesin bir çözüm olmasa da nemlendirici kremler kullanmak, cildi yağlandırmak için özel ve doğal yağlar kullanmak etkili olabilir. Bunların dışında düzenli spor yapmak, yenilene ve içilene dikkat etmek de sonraki oluşumları engelleyebilir.

Burada anlatılan bilgiler kesin olmamakla beraber doğru ve kesin bilgiler için en yakın cildiye doktoruna görünmeniz gerekmektedir. Doktor tavsiyesi ile özel ilaçlar kullanabilir, vücutta oluşan bacak çatlaklarına çözüm getirebilirsiniz. Yine de hayatınızdan aşırı yağlı yiyecekleri çıkararak en azından daha sağlıklı ve düzenli bir yaşam sürmeyi deneyebilirsiniz. Bacak çatlakları ergenlik döneminden hamileliğe kadar her anda oluşabildiğinden dolayı engellemek neredeyse imkânsızdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir