Atletizm Nedir? Kuralları Ve Dalları Nelerdir?

Milattan önceye kadar dayanan atletizm, 19 yüzyıldan itibaren düzenlenmeye başlamış bir spor etkinliğidir. Oxford ve Cambridge üniversitelerinin 1861 yılında ilk atletizm kulübünü kurmaları ile başlayan bu serüven, günümüzde milyonlarca takipçisi olan bir yarış stiline dönüştü. Birçok spor türünde olduğu gibi atletizmde de insanların sahip olduğu mükemmel yaratılış özellikleri sergilenmektedir. Gerek ekonomik gerekse anatomik yapısı sayesinde dünyanın en popüler yarışmalarından birisi olan atletizm, içinde barındırdığı türlerle tüm spor dallarında tek bir çatı altına toplanmasını sağlamıştır. Erkeklerin 23, kadınların 18 kulvar üzerinde yarıştığı atletizm, birçok farklı spor türünün de gelişmesine katkı sağlamıştır. Dünya üzerinde 150’den fazla ülkenin üye olduğu amatör Atletizm Federasyona Türkiye ilk defa 1924 yılında katılım gösterdi. Bu tarihten itibaren düzenli olarak yarıştığımız atletizm şampiyonalarında birçok milli sporcumuz çeşitli kulvarlarda yüzlerce altın madalya kazanmıştır.

Atletizm Çeşitleri

Atletizm Nedir? Kuralları Ve Dalları Nelerdir?
Atletizm Nedir? Kuralları Ve Dalları Nelerdir?

İlk kez Milattan Önce 776 yılında oynanan atletizm, Roma İmparatorluğu döneminde giderek gözden düşmüştür. Kendi içerisinde pist yarışları, saha yarışları ve pantolon şeklinde 3 gruba ayrılan atletizm, son 150 yıl içerisinde hak ettiği değeri görmeye başlamıştır.

Atletizm Sahası

Dünya üzerinde genellikle pistlerin ortalama uzunluğu 400 metredir. Pistler, 6 veya 8 kulvara sahip olup her spor dalı için belirli bir bölüm ve yer içermektedir. Pistlerin büyük bir bölümü her sene sentetik kauçuk yüzeylerini değiştirerek yarışlara uygun hale getirmektedir. Kapalı salonlarda bulunan pistlerin uzunluğu genel olarak 200 metre kadardır. Kapalı salonlarda 4 ya da 6 adet kulvar bulunmaktadır. Yarışlar, kapalı ya da açık sahalar ayırt edilmeksizin saat yönünün tersine bir şekilde düzenlenir. Kapalı salonlarda genel olarak alan sorunu bulunmasından dolayı bu alanlarda yapılan yarışlarda sadece koşu ve atlama sporları yapılmaktadır.

Salon ve Açık Havada Atletizm

Atletizm oyunları kışın kapalı spor salonlarında, bahar ve yaz aylarında ise açık havada oynanmaktadır. Bazı istisnalar hariç oyunların büyük bir bölümü her mevsimde hem açık hem de kapalı alanda da yapılabilmektedir. Kapalı spor salonlarında kısıtlı alan darlığı yüzünden disk atma, çekiç atma, cirit atma gibi yarışlar düzenlenememektedir. Yine kapalı spor salonlarındaki pistin kısa olmasından dolayı sürat koşuları 100 metreden ziyade 60 metre üzerinden yapılmaktadır.

Ölçümün Ölçüsü

Atletizm yarışlarında ki en önemli etken zaman ve mesafeyi doğru ölçmektir. Özellikle saha pist yarışları için oldukça önemli olan zaman ve mesafe kriteri, atletlerin galibiyete ulaşmalarını sağlayan faktörler arasında yer almaktadır. Pist yarışlarında zamanlama özel teknoloji ile geliştirilmiş kameralar ile sağlanır. Aynı zamanda tam otomatik zaman kurallarının da uygulandığı pist yarışları genellikle herhangi bir sorun yaşanmadan tamamlanır. Üç adım atlama uzun atlama gibi atlama oyunlarında ise mesafe ölçme özel olarak hazırlanmış şerit ölçüleri ile belirlenmektedir.

Zaman Tutmak

Atletizm oyunlarını takip eden birisi iseniz pistin çevresinde sürekli hareket eden bir skorbordun bulunduğunu görebilirsiniz. Bu skorbord, başta atletler olmak üzere hakeme seyircilerin yarışın başından sonuna geçen sürede ne kadar zaman harcandığını göstermektedir.

Foto Finish

Bitiş çizgisi atletizm oyunlarında en çok tartışmanın yaşandığı alanlar arasında yer alıyor. Özellikle saniye ile kazanılan yarışlarda birçok atlet sonucu ilişkin itirazlarını dile getirmektedir. Bu konuda yaşanan sorunları ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilmiş olan bilgisayar destekli zaman algılayıcılarının bitiş çizgisine yerleştirilmesi, foto finish’in sağlıklı bir şekilde karar verilmesine katkı sağlamaktadır.

Start Tabancası

Atletizm Nedir? Kuralları Ve Dalları Nelerdir?
Atletizm Nedir? Kuralları Ve Dalları Nelerdir?

Saha yarışlarının başlayabilmesi için bir tabancanın ateşlenmesi gerekmekte. Silah sesini duyan atletler yarışa başlayarak foto finish çizgisine ulaşmaya çalışır. Kronometre, silahın ateşli andan itibaren çalışmaya başlamaktadır.

Şu Havuzu

3000 metre engelli koşunun bir parçası olan su havuzu, koşu pistinin iç tarafına yerleştirilmiştir. Biraz önce de belirttiğimiz üzere bu havuz engelli koşu yarışının bir parçasıdır.

Atletizm Dalları

Atletizm yarışları belirli kategoriler içerisinde düzenlenmektedir. Aşağıda yer alan branşlar, atletizmin aslında birer kolunu temsil etmektedir.

Uzun Atlama (Üç Adım Atlama)

En az 40 metrelik bir mesafeden hız alan atletler, en uzun mesafeyi atlayarak bu yarıştan galip olarak ayrılmaya çalışıyorlar. Uzun atlamanın yapılacağı alan eğer kum havuzundan oluşuyorsa bu havuzun toplam uzunluğu minimum 9 metre olmalıdır.

Yüksek Atlama

Belirli bir mesafedeki çıtanın üzerinden atlamaya çalışan aletler, çıtaya atlamadan önce minimum 12 metre koşarak hız kazanmaları gerekiyor. Çıtaya doğru olan bu koşu için herhangi bir yön ayrımı yapılmamaktadır.

Sırıkla Atlama

Atletizm Nedir? Kuralları Ve Dalları Nelerdir?
Atletizm Nedir? Kuralları Ve Dalları Nelerdir?

20 metre derinliğindeki sirk sandığından sırıkla atlayan atletler, en yüksek derece ulaşarak bu alanda altın, gümüş ve bronz madalya alma hakkına sahip oluyorlar.

Cirit Atma

Hemen hemen koşu pistiyle aynı standartlara sahip saha ölçülerinde yapılan cirit atma, atletlerin pist içerisindeki belirli bir yere kadar koşup ciritleri atmaları ile tamamlanır. Bu branşta başarı cirit mesafesine göre değerlendirilir.

Gülle Atma

Gülle atılacak alanın ortalama çapı 2,14 metredir. Gülle atma ortalama olarak 35 derecelik bir açı ile gerçekleştirilir. Yarışmaların en kilit aşamalarından da birisini oluşturmaktadır.

Disk Atma

Atletler, diskin düşmesi gereken alanı pist içerisinde bulunan yelpaze şeklinde sektör çizgileri ile öğrenirler. 35 derecelik açı ile açılan yelpaze, hatalı atışlarda atletlerin zarar görmesinin önüne de geçmektedir.

Çekiç Atma

Olimpiyatların belki de en heyecanlı geçen yarışlarından birisi de çekiç atmadır. Başta görevliler ve izleyiciler olmak üzere atletlerin de güvenliğini sağlamak için çekiç atılan alan metal örgü ve kafesli çevrilmektedir.

Atletizm nedir üzerine hazırlamış olduğumuz bu yazı içerisinde genel olarak bilgiler vermeye çalıştık. Atletizm şampiyonlarının düzenlendiği senelerde gazete manşetlerinin vazgeçilmez bir haberi olur; Özellikle beklentilerin üzerine çıkan birçok atlet için doping yapıldığına dair manşetler spor dünyasında büyük tartışmalara neden olur. Atletizmin temel prensiplerinden birisi de eşit şartlar altında doğru, dürüst bir oyun mücadelesidir. Uluslararası Atletizm Federasyonu, her yıl atletler üzerinde büyük incelemeler yaparak doping kontrolü sağlamaktadır. Doping uyguladığı belirlenen atletlerin ödülü elinden alındığı gibi uzun atletizm yarışmalarından da ömür boyu men cezaları verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir