Ağda Kayıtlı Değil Hatası Nasıl Çözülür?

Akıllı telefonların çıkması ile beraber çeşitli hatalar ve sorunlar da görülmeye başlamıştır. Özellikle sim kart sorunları, akıllı telefonlarda sıkça görülmektedir. Ağda kayıtlı değil hatası da bu sorunların başında gelmektedir. Ağda kayıtlı değil hatası, birçok farklı sebepten dolayı oluşabilmektedir. Sorunun en doğru çözümü için telefon markanızın müşteri hizmetleri ile görüşmenizde fayda var ancak kendiniz de birkaç yöntem ile çözüme ulaşabilirsiniz. Akıllı telefonların olası bir arızada çözümleri, diğer eski nesil tuşlu telefonlara göre daha kolay olmaktadır. Çünkü olası bir sorunun büyük bir kısmı yazılımsal problemlerden oluşmaktadır. Ağda kayıtlı değil hatası da bunlardan biridir. Peki, ağda kayıtlı değil hatası nasıl çözülür?

Ağda Kayıtlı Değil Hatası

Ağda kayıtlı değil hatası, özellikle 2015 yılı ve öncesinde üretilen akıllı telefonların bir kısmında görülmektedir. Günümüzde üretilen akıllı telefonlarda bu sorun pek sık görülmemektedir. Ağda kayıtlı değil hatası çözümü için öncelikle şunu belirtmek gerekir ki eğer cihazınız replika ise uğraşmanıza gerek yok. Çünkü replika cihazların genelinde bu sorun görülmektedir.

Çözüm Yöntemi 1


Ağda kayıtlı değil hatası çözümü için ilk olarak yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Akıllı telefonlar tamamen bir yazılım üzerine entegre edildikleri için yeniden başlatma aslında sistemi sıfırlamak anlamına gelmektedir. Bu sebepten dolayı ağda kayıtlı değil hatası ile karşılaştığınızda, yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

Çözüm Yöntemi 2


Akıllı telefonların büyük bir kısmında sim kartları, iğne yardımı ile açılan kısımlara koyulmaktadır. Bir ihtimal ile sim kartınız, ilgili bölmeye tam olarak oturmamış veya yerinden kaymış olabilir. Bu yüzden sim kart slotunu çıkartarak kartınızı kontrol edip, düzgün bir biçimde yeniden takın ve telefonu kapatıp açın.

Çözüm Yöntemi 3


Ağda kayıtlı değil hatası yazılımsal ve şebeke ile alakalı olduğu için telefonun ayarlar bölümünden kendi şebekenizi bularak sorunu çözmeye çalışabilirsiniz. Bunun için ilk olarak yapmanız gereken sırasıyla Ayarlar – Bağlantılar – Diğer Ağlar – Mobil Ağlar – Ağ Operatörleri kısmına girmeniz olacaktır. Ağ operatörlerinde kendi GSM operatörünüzü bularak tamam deyin ve ortalama 10 dakika sonra telefonu kapatıp açın. Muhtemelen şebeke gelmiş olacaktır.

Çözüm Yöntemi 4


Ağda kayıtlı değil hatası büyük bir ihtimalle yazılımsal bir sorundur ancak şunu da atlamamak lazım. Sim kartınız çeşitli bir nedenden dolayı operatörünüz tarafından iptal edilmiş/kapatılmış olabilir. Bu yüzden operatörünüz ile görüşerek konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Çözüm Yöntemi 5


Akıllı telefonlar bildiğiniz gibi bir IMEI numarası üzerine kayıtlıdır. Bu IMEI numarası, bir nevi telefon için sertifika niteliğindedir. Bazı kişiler tarafından bu IMEI numaraları, başka cihazları çalıştırmak için çalınabiliyor. Sizin de IMEI numaranız çalınmış yani kopyalanmış olabilir. Bunu kontrol etmek için e-Devlet üzerinden IMEI sorgulama yapabilirsiniz. IMEI numaranız cihazın kutusu üzerinde yazmaktadır veya telefonun arama kısmına gelerek *#06# yaparak öğrenebilirsiniz. Olası bir kopyalama durumunda telefonu satın aldığınız yer veya bir operatör ile görüşmeniz gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir