Ağ adı ( SSID ) Adı Nasıl Değişir?

Teknoloji geliştikçe, daha kişiselleştirilebilir hale geliyor. Yani teknolojik ürünlerin, hizmetlerin veya unsurlarında kişisel anlayışı ve görüşleri en etkin ve en somut şekilde yansıtması sağlanabiliyor. Kişiselleştirilebilir teknolojik ürünler arasında da internet ve bilgisayar teknolojileri de yer alır. Öyle ki günümüzde her bir bilgisayar kullanıcısı dahi kendi bilgisayarı için kendi tarafından belirlenecek bir ad belirlemeyi tercih ediyor. Bu şekilde çok daha kişiselleştirilmiş bir teknoloji kullanımına ilgi gösteren bilgisayar kullanıcıları için internet bağlantılarında da bunu yapabilecekleri özellikler sunulmaktadır. Günümüzde üretilen tüm modellerde kablosuz ağ adının değiştirilebilmesi mümkündür. Yani internet bağlantısının daha kişiselleştirilmiş bir duruma getirebilme şansınız bulunuyor. Temel olarak ağ adı (SSID) adı nasıl değişir şeklinde çok kavramsal bir şekilde ifade edilen bu durum aslında kablosuz bağlantı adının değiştirilmesidir.

Ağ Adı (SSID) Adı Değiştirme Neden Yapılır?

Teknik açıdan çok büyük etkileri bulunmuyor olsa da günümüzde pek çok farklı nedene bağlı olarak kullanıcılar kablosuz adının değiştirilmesini tercih ediyor. Ancak ağ adı (SSID) adı nasıl değişir şeklinde bir sorunun ortaya çıkmasına neden olan bu değişim işlemleri pek çok farklı nedene bağlı olarak gerçekleştirilebilir. Bu nedenler arasında ise kullanıcıların kendi kişiselleştirilmiş bir ada sahip olmasını arzulaması, kurumsal ya da toplu kullanıma açık alanlarda daha basit bir şekilde kablosuz bağlantının bulunabilmesi ya da reklamasyon çalışmaları çerçevesinde değiştirilebilmektedir. Bu gibi pek çok neden dolayısı ile değiştirilmekte olan ağ adı sayesinde çok daha kişiselleştirilmiş bir şekilde internet bağlantıları sağlanabiliyor.

Ağ Adı (SSID) Nasıl Değiştirilir?

Günümüzde üretimi yapılan tüm modemlerde kablosuz bağlantı yani ağ adı için belirlenmiş olan otomatik isimler bulunur. Temel olarak modem marka, model gibi özelliklerini barındıran bu ağ adlarının özellikle de yoğun nüfusun bulunduğu ve yoğun internet kullanımının söz konusu olduğu alanlarda modem adlarının aynı ya da çok benzer olmasından dolayı karmaşıklığa yol açmasına neden olabiliyor. Bu gibi etkenlere bağlı olarak değiştirilmek istenen ancak ağ adı (SSID) nasıl değişir bilmeyenler için hazırlanan bu rehber ile kolay bir şekilde ağ adının değişimi yapılabiliyor.

Ağ adı değiştirme işlemleri için öncelikli olarak modem arayüzüne giriş yapılması gerekliliği bulunuyor. Buna göre de kullanıcıların modem IP adresini öğrenmeleri gerekiyor. Bu genel olarak modemin marka ve modeline göre standarttır. Bu çerçevede de kullanıcılar;

  • 192.168.1.1,
  • 192.168.2.1,

Şeklindeki IP adreslerini deneyebiliyor. Bunun dışında başlat kısmındaki arama bölümüne ‘cmd’ yazarak, ‘Enter’ tuşuna basılmalıdır. Açılan ekranda ise ‘ıp config’ veya ‘ıpconfig’ yazılarak da kolaybir şekilde modem IP adresi öğrenilebilmektedir. IP adresi öğrenildikten sonra modem ara yüzüne giriş için oturum açma sayfasına ulaşılabiliyor. Burada modemin marka ve modeline göre internetten, kullanma kılavuzundan (daha önce değiştirilmediyse) öğrenilerek, kolay bir şekilde giriş yapılabilmektedir. Giriş işlemlerinin tamamlanmasının ardından ise modem ayarları sayfasında kablosuz bölümüne giriş yapılmalıdır. Kablosuz bölümünde yer alan ‘ESSID’ bölümüne istenen herhangi bir adı girdikten sonra en altta yer alan ‘Kaydet’ tuşuna basılması gerekiyor. Bu aşamadan sonra kablosuz bağlantılarda burada verilen isim/nick görünecektir.

Bu şekilde son derece pratik ve kolay bir şekilde değiştirilebilen ağ adı ile daha fazla kişiselleştirilmiş bir internet bağlantısının keyfini doyasıya yaşayabilme şansına sahip olunabiliyor. Günümüzde bazı uzmanlara göre bu tip değişim işlemlerinin yapılıyor olması kötü niyetli internet korsanlarına karşı çok düşük seviyeli de olsa önemli bir önlem oluşturabileceği yönünde öneriler bulunuyor. Özellikle de bu şekilde modem adının değiştirilmiş olmasının karşı tarafta bu konuya ilişkin belirli bir seviyede bilgisinin bulunduğu ve modem adını değiştirme gibi bir işlemi gerçekleştirebilecek düzeyde bilgi sahibi olunduğu izlenimini uyandırabilir. Bu durumda daha az olasılıkla tercih edilmesine neden olacağı yönünde tavsiyeler bulunuyor. Buna karşın bazı durumlarda bu yaklaşımın ters tepmesi de söz konusu olabilir. Bu neden ile de sadece bu modem ağ adının değiştirilmesinin etkin bir internet güvenliği sağlayacağı algısının hatalı olduğunun farkında olunması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir