Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) Nasıl Kayıt Yaptırabilirim?

Ortaöğretimden yani liseden mezun olan öğrenciler, üniversite okumak için çeşitli sınavlara tabi tutulmaktadırlar. Ancak bakıldığında farklı bir şehirde üniversite okumak çok kolay olmuyor. Devletin sunduğu burs imkânından faydalanamayan ve kredi almak istemeyen kişiler, farklı bir şehirde okumak için bir miktar maddi ihtiyaç içine girmektedirler. Bunların dışında çeşitli nedenlerden dolayı üniversite okuyamayacak durumda olan öğrenciler ise açık öğretim fakültesini tercih etmektedirler. Bu durumu araştıran öğrenciler ise açık öğretim fakültesine nasıl kayıt yaptırabilirim sorusunun cevabını aramaktadırlar. Tam olarak açık öğretim fakültesi kaydı nasıl yapılır?

Açık Öğretim Fakültesine Kayıt Nasıl Yapılır?

Çeşitli nedenlerden dolayı açık öğretim fakültesinde üniversite eğitimini almak isteyen kişiler, 3 farklı yöntem ile AÖF kaydı yaptırabilirler.

  1. Önlisans Okumak(2 Yıllık): AÖF önlisans programlarından birine kayıt yaptırmak isteyen kişiler, Temel Yeterlilik Testi(TYT) olarak adlandırılan sınava girecek ve bu sınav türünden en az 150 puan alacaklardır.
  2. Lisans Okumak(4 Yıllık): Açık öğretim fakültesinde lisans düzeyinde eğitim almak isteyen kişiler ise TYT sınavına girerek sonraki oturum olan Alan Yeterlilik Testine(AYT) girecek, bu sınavdan en az 180 puan alacaklardır.
  3. İkinci Üniversite: Şuan hali hazırda örgün eğitimine devam eden öğrenciler, eğer isterlerse sınava girmeden ikinci üniversite olarak herhangi bir açık öğretim fakültesinde okuyabilirler.

Genel olarak bakıldığında açık öğretim fakültesi kaydı bu şekilde yapılmaktadır. Gerekli sınavlara girerek minimum puanı alan öğrenciler, ÖSYM tarafından açıklanan akademik takvime göre tercih yapacaklardır. Bu tercih sonrasında aldıkları puana ve sıralamaya göre bir eğitim programını kazanmış olacaklardır ancak bu kesin bir sonuç değildir. Tamamen sizin aldığınız puana ve sıralamaya göre değişkenlik gösterir.

Açık Öğretim Fakültesi Kaydı Nasıl Yapılır?

Tüm işlemleri başarı ile tamamlayan ve ÖSYM tarafından açıklanan tercih sonuçlarına göre bir AÖF programını kazanan öğrenciler, kayıt için ilgili fakültenin irtibat bürosuna gideceklerdir. Eğer kazandığınız üniversitenin bulunduğunuz il veya ilçede bürosu yok ise kayıtlar online olarak yapılmaktadır.

Açık öğretim fakültelerinde okuyan öğrenciler, örgün okuyan öğrenciler ile aynı haklara sahiptir ve herhangi bir farklılık bulunmaktadır. Sınavlar vize, final ve bütünlemeler olmak üzere dönemde 3 oturum olarak yapılır. Mezuniyet tek ders sınavları, üç ders sınavları da yine açık öğretimde bulunmaktadır. Erkek öğrenciler için açık öğretim fakültesi askerlik tecili yapmaktadır. Okuduğunuz programın yılına ve yaşınıza göre değişkenlik göstermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir