2021 Malulen Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

İşgücü kaybı nedeniyle emekli olmaya, malulen emeklilik denir. Bu şekilde emekli olanların aldıkları maaş, normal emeklilere göre daha farklı hesaplanır. Malulen emekli maaşı standart değildir ve herkesin ödedikleri prim dikkate alınarak bu hesaplamalar yapılır. Yazımızın devamında malulen emekli maaşları ne kadar sorusunun cevabını detaylı olarak bulabilirsiniz.

Malulen Emeklilik Nedir?

malulen emeklilik nedir

Malulen emeklilik; çalışanların geçirdikleri hastalık ve kaza nedeniyle zorunlu olarak emekli edilmeleridir. Çalışan, geçirmiş olduğu kaza veya hastalıktan doları çalışma gücünü belirli bir oranda kaybeder. Bu durum, alınan bir sağlık raporu ile resmiyete dökülür ve böylece çalışanlar, ömür boyu malullük maaşı almaya hak kazanmış olurlar.

Malulen emeklilik için gerekli olan şartlar, ilgili yasa ve yönetmeliklerde detaylı olarak yer almaktadır. SGK’nın 25221 sayılı yönetmeliği, bu konudaki ana kaynaklardan birisidir.

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

malulen emeklilik şartları

Malulen emekli olabilmek için kaza veya hastalık sonucunda iş gücünün en az %60’ının kaybedilmesi gerekir. Bunun altındaki oranlarda kayıplar, malulen emeklilik için yeterli değildir. Ayrıca iş gücü kaybının mutlaka tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınacak sağlık raporu ile resmiyete dökülmesi gerekir. Bu noktada özel hastanelerden alınan raporların geçerli olmadığının, SGK tarafından kabul edilmediğinin bilinmesi gerekir.

Malulen emeklilik için en önemli şart her ne kadar iş gücü kaybı olsa da, tek şartın bu olmadığının bilinmesi gerekir. Diğer şartlar ise şu şekildedir:

  • Çalışanların en az 10 yıllık sigortalılık süresi olmalı
  • Malulen emeklilik için prim ödenmesi gereken gün sayısı en az 1800 olmalı
  • 4/B’li olanların SGK’ya herhangi bir borcu olmamalı

Buradaki şartlar incelendiğinde dikkat çeken husus 10 yıllık sigorta süresi ve prim ödenen 1800 gündür.

Malulen Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

malulen emeklilik başvurusu

Bunun için öncelikle şartların sağlanması gerekir. Örneğin 10 yıllık sigorta süresi doldurulmamış veya 1800 günlük prim ödenmemişse başvuru yapmanın herhangi bir önemi yoktur. Çünkü yapılan başvuru kabul edilmeyecektir. Şartlar sağlandıktan sonra emeklilik talep eden kişinin bizzat başvuru yapması gerekir. Bunun için SGK İl Müdürlükleri’ne başvuru dilekçesi ve gereken diğer evraklar teslim edilmelidir. Yapılan başvurudan sonra gerekli incelemeler SGK tarafından yapılır ve uygun görülmesi halinde emekli maaşı bağlanır.

Bu noktada bilinmesi gereken bir diğer detay ise başvurunun ne zaman yapılacağı ile ilgilidir. Eğer malullük durumu oluştuğunda diğer şartlar sağlanıyorsa, zaman kaybedilmeden başvuru yapılmalıdır. Başvuru hemen yapıldığında, sağlık raporunun alındığı tarihten başlayarak emekli maaşı ödenir. Ancak başvuru gecikirse geç kalınan süre kadar bir maaşın eksik ödenmesi söz konusu olacaktır. Bu hususa dikkat edilmelidir.

Malulen Emekli Maaşları Ne Kadar?

malulen emeklilik maaşı 2021

Malulen emekli maaşı 2021 yılında ne kadar olacak sorusu hakkında net bir cevap vermek çok zordur. Çünkü maaş hesaplaması yapılırken prim ödenen gün sayısı ve primin ödendiği miktar dikkate alınır. Bunlar ise bütün çalışanlar için farklıdır. Dolayısıyla da sabit bir emeklilik maaşı söz konusu değildir.

Eğer çalışırken primler yüksek miktardan ödenmişse, malulen emekli maaşı yüksek olacaktır. Tam tersi durumda ise maaşın düşük olacağını tahmin etmek hiç de zor değildir. 2020 yılında yapılan artışla birlikte en düşük malulen emeklilik maaşı yaklaşık 971 TL olmuştur. Ancak bunun en düşük rakam olduğunun altının çizilmesi gerekir. Çok daha yüksek maaş alanlar da vardır.

Malulen emeklilik maaşları da normal olanlar gibi her yıl Ocak ve Temmuz aylarında zamlanmaktadır. Zam miktarı, o yılın enflasyon oranlarına göre yapılır. Böylece maaşların enflasyon karşısında erimemesi sağlanmış olunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir