0’ın Karesi – Sıfırın Karesi Kaçtır?

0’ın karesi – Sıfırın karesi kaçtır? Sorusu, matematiğe ilgi gösteren neredeyse herkes tarafından merak edilen bir sordur.

Yaşama dair elde edilen her bilgi matematiğe uygulanmaya müsaittir. Sadece klasik bir öğretim alanına ifade etmiyor olması bakımından matematik, hayatın her alanına uygulanabilir ve bunun üzerinden yaşanılan problemlerin çözülmesine de imkan tanınabilmektedir.

Hayatın her alanına uygulanmaya müsait olan matematik özellikle öğrenciler açısından bazı durumlarda zorluk yaşanmasına da sebebiyet vermektedir. Özellikle genç dimağlar tarafından en çok merak edilen konuların başında 0’ın matematiksel işlemlerde ne anlam ifade ettiği gelmektedir. Sıfırın karesi kaçtır? Sorusuna gösterilen yoğun ilgi bu bağlamda örnek olarak gösterilebilmektedir.

Matematik kendi içerisinde aksiyom adını verilen kurallara sahiptir. Bu aksiyomlar net bir şekilde önermeye işaret etmektedir ve kesinliği tartışılmamaktadır. Buna örnek olarak 1+1=2 verilebilir. Bu bir önerme olmakla birlikte aynı zamanda matematik tarafından sunulan kesinliği tartışılmaz bir kuralı da ifade etmektedir. Bu bağlamda matematik ile ilgili en spekülatif sayıların başında da sıfır gelmektedir. Örneğin 1’in karesi bu bağlamda çok tartışılmadan netlikle 1 olarak ifade edilebilir ya da 2’nin karesinin 4 olduğu yönünde hiçbir şüphe götürülemez şekilde 4 denilebilmektedir. Fakat durum 0’da böyle değildir. Sıfırın karesi sayının bu bağlamda kullanıldığı diğer matematiksel işlemlerde olduğu gibi son derece merak edilmektedir. Sıfırın karesi kaçtır?

sıfırın karesi kaçtır

Sıfırın Karesi 1 Midir Yoksa 0 Mıdır?

Bilineceği üzere çarpma işlemlerinde 0 yutan eleman olma özelliğine sahiptir. Yanı sıfırın çarpma işlemine girdiği her an da karşısında ki sayının mahiyeti ne olursa olsun, işleme tabi olduğu sayının yüksekliğinin hiçbir önemi olmadan o sayıyı yutmaktadır. Bu bağlamda yutmak ne demektir?  Sorusu hemen akla gelebilir. Bir şeyi yutmak tahmin edileceği üzere o şeyi yok etmektedir. Dolayısıyla çarpma işlemi söz konusu olduğundan karşısına çıkan her şeyi yutarak yok etmektedir. Bu bağlama son derece yok edici olan sıfırın karesi kaçtır?

Bir sayının karesinin alınması demek o sayının kendisiyle çarpılması anlamına gelmektedir. En doğru ifadeyle bir sayıyı kendisiyle çarpma işlemine sokulduğunda o sayını karesi alınmış olacaktır. Bu duruma örnek vermek gerekirse;

  • 12= 1×1=1
  • 22= 2×2=4
  • 32=3×3=9
  • 42=4×4=16
  • 52=5×5=25

Burada görüleceği üzere 1’den 5’e kadar olan rakamların karelerinin kullanılması detaylı olarak gösterilmiştir. Bunlara ek olarak sıfır ise özel bir öneme sahiptir. Sıfırın karesi kaçtır?

Belirtilmiş olduğu gibi bir sayının karesini almış olmak o sayıyı kendisiyle çarpmak anlamına gelmektedir. Durum böyleyken sıfırın karesinin alınması da 0’ın 0’la çarpılması anlamına gelmektedir. Yine daha önce belirtilen bilgide olduğu gibi sıfır çarpma işlemlerinde yutan eleman rolünü oynamaktadır. Bu bağlamda sıfırın kendisi ile çarpılması kendisi yutması anlamına gelecektir. Dolayısıyla sonuç yine sıfırdır.

  • 02= 0x0=0

Şeklinde sunulabilmektedir. Görüleceği üzere sıfır kendisiyle çarpılmıştır ve yutan eleman olma özelliğine sahip olduğundan sonuç yine sıfırın kendisidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir